EĞİK MASA TESTİ (Tilt testi)

Eğik Masa (Tilt Table) testi nedir?

Eğik masa testi, baygınlık vb. şikayetler nedeniyle tetkik edilen hastalarda kullanılan eğimi ayarlanabilir bir masa yardımı ile yapılan bir tetkiktir.

Hasta işlem öncesi nasıl hazırlanır?

Hasta işlem öncesinde 4-6 saat aç kalmalıdır. Kullanılan ilaçlar doktora danışılmalı ve doktorun talimatları çerçevesinde kullanımlarına devam edilmelidir.

Test nasıl uygulanır?

İşlem, eğimi ayarlanabilen bir masa yardımı ile yapılır. Masa yatay durumda iken hasta masaya yatırılır. Teste başlamadan önce hasta en az 5 dakika yatırılmaktadır. Bu süre eğer damar yolu açılacaksa 20 dakikaya kadar uzatılabilir. Hasta yine test öncesinde kalp ritmini takip etmek amacıyla EKG cihazına (kalbin elektrik aktivitesini kaydeden cihaz) bağlanır. Tansiyonun takip edilmesi amacıyla hastanın koluna tansiyon aletinin manşonu bağlanmaktadır. Test için yukarıda bahsedilen hazırlıklar tamamlandıktan sonra teste başlanır. Masaya 60 ile 70 derece açısında eğim verilir, hasta ayağa kaldırılmadan hemen önce düşme vb. durumların önlenmesi amacıyla eğik masaya bağlanmaktadır. Pasif faz adı verilen bu fazda, hasta 60 ile 70 derecelik tilt masasına bağlı şekilde ayakta 20-45 dakika kadar durur (Belirtilen süreler önerilmekle birlikte kesin süreler hastanelere göre değişiklik gösterebilir). Hastada bu sürede bayılma oluşmazsa testin ikinci fazına geçilir. Bu fazda ilaç verilmektedir. İki şekilde yapılabilmekle beraber damar yolundan sürekli ilaç verilmesi yolu ülkemizde ilacın bulunmaması nedeniyle kullanılmamaktadır. Diğer yöntemde hastanın dil altına nitrogliserin adı verilen ilaç belirli dozlarda (300-400 mcg) püskürtülür. [[Not: Nitrogliserin genel olarak güvenilir bir ilaçtır. En sık görülen yan etkisi baş ağrısıdır. Bunun yanında daha nadir olarak baş dönmesi, sersemlik, ateş basması, bulantı-kusma ve alerjik yan etkiler görülebilir. Nitrogliserin tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.]]  İlaç kullanılan bu ikinci faz 15 ile 20 dakika arasında sürmektedir. Bu faz sonunda da hastada bayılma görülmezse test sonlandırılmaktadır. Yine hastanın teste devam etmek istememesi, testin herhangi bir kısmında bayılma gözlenmesi (kalpte ritim bozukluğu ve/veya tansiyon düşüklüğü ile birlikte) testin durdurulduğu diğer durumlardır. Yukarıdaki bilgiler ışığında test süresi 40 dakika ile (5+20+15 dk), 85 dakika (20+45+20 dk)arasında değişmektedir. Testin ne kadar süreceği merkez tarafından uygulanan protokole göre değişiklik göstermektedir.

İşlem sonrasında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

İşlem süresi bir saati aşabileceğinden ve işleme bağlı bayılma vb. durumlar oluşabileceğinden o gün için işler bu durum gözetilerek ayarlanmalıdır. 

Eğik masa testi ile ilgili istenmeyen olaylar söz konusu olabilir mi, işlemin riski nedir?

Genel olarak güvenilir bir yöntemdir. İşlem hastanın baygınlığına yol açabilecek tansiyon düşüklüğü ve ritim bozukluğu (kalbin kısa süreli durması, çok düşük hızda çalışması) gibi durumları araştırmaktadır. Dolayısıyla bu durumlar işlem sırasında görülebilir. Hastaya hemen müdahale edilmesi açısından her türlü ekipman ve ilaç hazır tutulmaktadır. Test sırasında hasta başında ilkyardım konusunda bilgili hemşire ya da sağlık teknisyeni beklemektedir, müdahalesi gerekli olursa doktor ulaşabileceği mesafede bulunmaktadır.