EKG HOLTER (24-72 SAATLİK)

Holter Ekg Nedir?

Holter Ekg (veya ayaktan EKG kayıt cihazı) adını, cihazı geliştiren Amerikalı biyofizikçi Dr Norman Jefferis Holter’den (1914-1983) alır.

Holter EKG nasıl uygulanır?

Cihaz taşınabilir şekilde tasarlanmıştır ve 24-72 saat süreyle kalp ritminin takibini ve dökümünü yapan bir testtir. Holter sistemi vücudunuza yapıştırılan elektrotlara bir ara kabloyla bağlanan küçük bir metal kutudur. Cihaz çok hafiftir. Toplam ağırlığı piller dâhil 72 gr.’dır. Cihazı belinizde kemerle taşıyabilir veya boynunuza asabilirsiniz. Cihaz üzerinizde iken herhangi bir şikâyetiniz (çarpıntı, düzensizlik, duraksama, bayılır gibi olma, sıkıntı hissi vs. herhangi bir yakınma) olursa saati ve bulunduğunuz durumu kaydetmelisiniz. Bu durumda şikâyetiniz olduğu saati kaydetmiş olursunuz ve o anki EKG bulguları incelenir. Cihazı taşırken ayrıca küçük bir günlük tutmanızı da istenecek ve o günkü aktivitelerin saatlerini, yemek, uyku, egzersiz vs., yazmanız yeterlidir.

Holter Ekg hangi durumlarda Kullanılır?

  • Çarpıntı-ritim bozukluğu
  • Bayılma
  • Göz kararması-fenalık hissi
  • Kalp krizi sonrasında bazı hastalarda ölümcül ritim bozukluğu riskinin belirlenmesi amacıyla Holter Ekg testine başvurulur.

Holter Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Cihaz üzerinizde iken banyo yapmamanız dışında hiçbir aktivite kısıtlaması söz konusu değildir. Herhangi bir ses çıkartmaz ve çok yüksek manyetik alanlar dışında günlük hayatta kullandığınız cihazlardan etkilenmez.
  • 24 (48-72) saatin sonunda cihaz çıkartılır, elde ettiği kayıt bilgisayara aktarılır ve burada analiz edilir. Kayıt süresince kalbinizin tüm elektrik aktivitesini bu yolla görmemiz mümkün
  • Holter EKG tetkikinden önce özellikle doktorunuza almakta olduğunuz ilaçları tetkik öncesinde kesmeniz gerekip gerekmediğini sormalısınız.